Pevnost Eben Emael

Pevnost Eben Emael

Petr Kos www.vojenskehrbitovy.cz

Pevnost Eben Emael (upraveno 2022)

Obsazení klíčové pevnosti belgického obranného systému na začátku války na Západě 1940

Před 82 lety (z pohledu roku 2022) zaútočilo nacistické Německo na belgickou pevnost Eben Emael, klíčový bod obrany celé země.

Válka na Západě (květen 1940) a pevnost Eben Emael - Belgie
Podivná válka
Byla nebyla válka. Byla to taková podivná válka v roce 1940. Od okamžiku, kdy Německo napadlo na začátku září 1939 Polsko a Francie a Anglie jako věrní spojenci vyhlásili Německu válku, se na západní frontě nic zásadního nedělo. Československá republika byla obětována v roce 1938, ale válce to nezabránilo. Vojenská aktivita na obou stranách válčích stran se omezovala jen na pozorovací lety, tu a tam došlo občasné střelbě. Morálka vojáků upadala, zejména na francouzské straně fronty. Služba na frontě se stala každodenní nezajímavou rutinou. Poklidný čas narušil až 9. dubna německý útok a následné pak obsazení Dánska a Norska. Ale i potom zůstával podivný klid na obou stranách hlavní fronty, i když Spojenci (Anglie, Francie, Belgie) již od ledna 1940 měli k dispozici určitou verzi plánu německého útoku na Západě. O to horší bylo pak procitnutí 10. května 1940.

Začátek invaze
Německou invazi 10.5.1940 zahájily neuvěřitelné úspěchy na pravém křídle, jež vedlo akce proti klíčovým bodům obrany neutrálního Holandska a Belgie (za 1. světové války byla vojenská neutralita Holandska plně respektována).. Tyto údery, jejichž čelo tvořily vzdušné výsadkové jednotky, tak na sebe soustředily pozornost spojenců o odvedly ji na několik dnů od hlavního náporu, který směřoval k srdci Francie středem země, kopcovitou a zalesněnou ardenskou krajinou (Liddell Hart - Dějiny druhé světové války - 2000). Rozhodující jednání začalo však 13. května, kdy se Němci vyvalili z Arden a u Sedanu překročili řeku Meuse.
Zpět ale do Belgie, kde invaze měla dramatický začátek. Klíčovým okamžikem byl útok na 3 mosty přes Albertův kanál a útok na pevnost Eben Emael. Byla to nejmodernější pevnost v Belgii, která vznikla jako trpká zkušenost z 1. světové války. Byla umístěna na strategické pozici na belgicko-holandské hranici a svými děly ovládala přechody přes Albertův kanál. Pokud by nebyla provedena koordinace mezi útokem na Holandsko a Belgii, byli by belgičtí obránci upozorněni příliš brzy , vyhodili by klíčové mosty přes kanál a celá pevnost by začala účinně bojovat. Proto Němci vsadili vše novou taktickou zbraň, a to na noční útok výsadkářů a výsadkářů převážených kluzáky na klíčové body obrany. Mosty u Veldwezelt, Vroenhoven a u Kanne byly chráněny posádkami obránců a mosty byly připraveny ke zničení. Pevnost Eben Emael byla řešena tak, aby odolala každému do té doby známému útoku. To bohužel potvrzuje rčení, že generálové se připravují vždy na válku minulou. Jediné slabé místo byla možnost, že by nepřítel obsadil střechu pevnosti a odtud rozvíjel útok proti pevnosti. S tím ale nikdo nepočítal. Němci se obávali, zda střecha pevnosti nebude chráněna minovým polem a nebo jinými nástražnými systémy. Na to, že na střeše nic není, potvrdily fotografie, kde belgičtí vojáci hrají na střeše fotbal. Této slabiny využila jednotka 85 parašutistů pod velením nadporučíka Witziga, která přistála na kluzácích na střeše pevnosti, přemohla protivzdušnou obranu a pomocí speciálních výbušných kumulativních náloží a plamenometů vyhodila do povětří pozorovací zvony a některé střílny. Poté se začala probojovávat dovnitř pevnosti. Německá jednotka celý den držela v šachu posádku pevnosti, která činila cca 1200 mužů, přežila i palbu jiných belgických pevnůstek na střechu vlastní pevnosti až do okamžiku než se k pevnosti probila pozemní německá vojska. Stejným způsobem a překvapivě pomocí kluzáků a výsadkářů byly obsazeny ony dva ze tří klíčových mostů, pouze most u Kanne byl včas zničen obránci. Útok do Belgie mohl začít. Belgie pak za 18 dní kapitulovala na rozdíl od 1. světové války, kdy se belgická armáda bránila celou válku, i když jen na malém zbytku svého území. Horší tragédií byl však ústup britského expedičního sboru zpět do Anglie a podepsání kapitulace Francie 22.června 1940. Kapitulace ale vstoupila v platnost až 25.6. 1940. Válka na Západě skončila.

Jaká z toho plynula v té době ponaučení: pevnosti už nejsou schopny zabránit v moderní válce odvážnému útoku a během několika hodin se obrovské proinvestované prostředky obrátí vniveč, mobilní a rychlé tankové jednotky jsou nyní rozhodujícím prostředkem války a vznikla úplně nová zbraň - výsadkové vojsko, jehož výhody zúročili Spojenci při vylodění v Evropě v roce 1944 při operacích Dne D a koneckonců i v operaci Market Garden v Holandsku, která bohužel dopadla pro Spojence špatně.
Pokud se procházíte obrovskými sklepeními, dlouhými chodbami pevnosti Eben Emael, dělovými věžemi, sklady včetně pevnostní nemocnice - vše postavené na tehdejších nejmodernějších vojenských a technických možnostech, nutně vás napadne, jak mohlo několik desítek výsadkářů vyřadit tak obrovskou pevnost se stovkami vycvičených vojáků? Zkuste si na to odpovědět sami!
Výše uvedený text jen nás uvádí do okamžiku návštěvy této pevnosti a neslouží jako vyčerpávající informace.

Fotografie
V přiložených fotografiích jsou uvedeny snímky z originální německé publikace k válce na Západě včetně fotografií dobyvatelů Eben Emael a hrůz letecké války do té doby nepoznané, která byla vydána v Protektorátu Čechy a Morava a koupil si ji můj otec pro poučení dalších generací.
Druhá část fotografií zachycuje pevnost Eben Emael v současné době a její vybavení, které i po tolika letech vzbuzuje zasloužený obdiv. Po 2. světové válce se už podobné fortifikační systémy mnoho nebudovaly.
Pokud budete mít čas a za horkého letního dne zažít příjemné ochlazení, zajeďte se podívat do pevnosti (N50.79755˚ a E5.67899˚). Pak teprve si uvědomíte to, že se v Evropě už celá desetiletí nebojuje a z bývalých nepřátel jsou, když ne přátelé, tak alespoň partneři.
A jak jsem se k celé akci dostal já? Měli jsme na pozvání u nás v Bruselu kamarády Dášu a Jirku, kterého také historie zajímala. Slovo dalo slovo a vyrazili jsme na pevnost Eben Emael a aby toho nebylo málo, navštívili jsme ještě Atlantický val, který měl zase Němce chránit před vyloděním Spojenců. Jak je vidět, ani jedna pevnost absolutně nechránila.

Pro web SZEU Brusel v roce 2012 Petr Kos
Úprava v roce 2022 Petr Kos

Přiložené fotografie zobrazují turistickou návštěvu pevnosti Eben Emael a vybrané fotografie z německé válečné publikace o průběhu letecké války v západní Evropě v roce 1940.