Francouzské hřbitovy 1914-1945
Francouzské hřbitovy 1914-1945
Francie byla světovou válkou zasažena podstatně více než Británie, minimálně tím, že se většina bojů odehrávala na její půdě. Stejně jakou britských hřbitovů mrazí a jímá hrůza z těch nekonečných řad hrobů. Žádné vyprávění nebo popis nemůže nahradit tu situaci, když stojíte mezi řadami hrobů na kterémkoliv hřbitovu, zvolna míjíte ty kříže a čtete ta jména doplněná prostým konstatováním "Zemřel za Francii". To se nedá popsat, je nutné to vidět a stát tam A historie se zase a zase jen opakuje. Zase rostou řady hrobů někde jinde. Teď vlastně zjišťuji, že mám mnohem méně fotografií z francouzských hřbitovů než z těch britských. Jak jsem na cesty vyrážel v Bruselu, tak to bylo především po Belgii a severní Francii, která byla doménou britské armády. Naopak, francouzská armáda chránila především jižní část společné fronty a to již bylo docela daleko na víkendové výlety.
Peronne Museum
Památka na Velkou válku ve Francii v podobě muzea a pár záběrů na město, které muselo být asi kompletně vybudováno po skončení války. Na přiloženém schématu je vidět, jak Velká válka zasáhla jen malou část Francie. Proto byla Francie schopna tak se bránit a dodávat na frontu všechno potřebné, a to včetně miliónů litrů vína.
Hrbitov Saint Pol Sur Ternoise
Hřbitov Notre Dame de Lorette
To je ten hřbitov, na který je vidět z československého válečného hřbitova La Targette, o kterém je zmínka v části Články.
Hřbitov Rancourt - francouzský hřbitov
French Memorial Kemmel
La Targette French Cemetery
Verdun Francie
Po první bitvě na Marně, asi nejznámější symbol 1. světové války a pro Francii asi největší. V roce 1916 chtěli Němci útočit a konečně ukončit válku svým vítězstvím a naopak Francouzi se rozhodli, že neustoupí na žádnou cenu. Bitva u Verdunu dostala nelichotivou přezdívku "verdunský mlýnek na maso"! Bitva trvala několik měsíců, územní zisky na obou stranách byly minimální a v podstatě skončila, když Britové zahájili v létě 2016 bitvu na Sommě.
Verdun hlavní hřbitov
Verdun město
Verdun muzeum
Na následující fotografii je zajímavá tabulka toho, co se snědlo nebo spotřebovalo během Velké války ve Francii.
Zákop mrtvých můžů
Naprosto neodmyslitelnou památkou je zákop mrtvých mužů. Je to památka na skupinu vojáků, kteři čekali v zákopu s nasazenými bodáky na povel k útoku. Nenadálý dělostřelecký přepad z německé strany je tak zasypal, že z nich zůstali vidět jen ty nasazené bodáky. Jako pieta byl zákop ponechán tak, jak kdysi, pouze je celá památka zastřešena.
Verdun památník
Součástí památníku jsou mj. i dvě dominanty. První je socha ženy/dívky, která stojí v hale, na ústech má prst a dole je nápis "Tiše, hrdinové spí".
Druhou dominantou je (pokud se procházíte podél památníku) vhled oknem do kostnice, která je plná lidských ostatků, které byly posbírány po bojišti a nebylo je možné identifikovat ke konkrétní osobě. Mrazí vás z toho, co vidíte. V době bitvy u Verdunu šli vojáci ještě do bitvy s nějakými ideály a nutností již definitivně porazit Německo. Ale stejně bitva získala svoji přezdívku jako "verdunský mlýnek na maso". Teprve až rok následující zachvátily francouzskou armády revolty a vzpoury proti zbytečnému a nekonečnému zabíjení vojáků.
Verdun pevnosti
Ve fortifikačnín systému francouzské obrany kolem Verdunu se proslávila zejména dvě jména. Pevnost Douaumont a pevnost Vaux.