Britské hřbitovy
Britské hřbitovy
Vzhledem k velkému počtu britských hřbitovů, kterých je v celé Belgii a severní Francii skoro tisíc a já jsem jich navštívil jen desítky a desítky, budu se tak snažit zachovat jen několik fotografií na hřbitov a jen u výjímečných hřbitovů těch fotografií bude více.. Orientace ve velkém počtu britských hřbitovů by byla obtížná a tak jsem tyto hřbitovy rozdělil na na jednotlivé díly Hřbitovy. Zatím je to celkem 8 dílů.
Britské hřbitovy mají některá svá specifika. Na každém hřbitově jsou ve schránce uloženy dvě knihy. Jedna obsahuje přehled pohřbených vojáků na daném místě a druhá kniha slouží pro vzkazy návštěvníků pietního místa. A jejich specifikem je to, že jsou přístupné 24 hodin denně, nikdy se nezamykají, takže můžete je navštěvovat do pozdních večerních hodin, stačí jen zvednout kovovou závoru na brance a vstoupit. Nikdy jsem neviděl, že by je vandalové poničili a odnášeli kovové součásti, jak by to bylo asi normální u nás doma. Již jsem se o tom zmiňoval - britské hřbitovy vznikaly tam, kde se bojovalo a kde byli vojáci pochováni. Proto existují velké hřbitovy, které jsou hlavním předmětem návštěvníků a pak existují malé hřbitůvky, ke kterým vede jen úzká pěšina na šíři sekačky někam do rozlehlého lánu a nebýt symbolického kříže, ani by nebyly mezi vzroslým obilím vidět.
Britové mají založenu vládní organizaci CWGC (Commonwealth War Grave Commission), která se stará o všechny britské válečné hřbitovy po celém světé. Na jejím webbu najdete všechny informace k dané problematice, najdete tam hroby, hřbitovy, informace o akcích a mnoho dalších zajímavých informací. Je potřeba přiznat, že i ty nejzapadlejší a nejmenší hřbitovy jsou stejně upraveny jako ty nejhonosnější či nejslavnější hřbitovy.
Angličané a stejně tak Američané si potrpí na kvalitu trávníku, takže nebyl problém vstoupit na hřbitov, zout si boty a pak bosky se procházet celým hřbitovém. A ani se nemusel člověk o ty boty bát, protože vyjma těch velkých a slavných jsem byl na hřbitově v dominantním počtu úplně sám. To také o něčem vypovídá. K těm trávníkům se traduje jeden starý anglický vtip. Potká se Američan a Angličan a baví se o trávnících. Američan si stěžuje na kvalitu jejich trávníků a na Angličanovi se snaží vyzvědět, jak to s těmi trávníky vlastně je, že jsou takové pěkně. Angličan se snaží pomoci a ptá se: Stříháte trávníky každý den? A Američan: No jistě. A Angličan: A kropíte je každý den? A Američan: No jistě. A Angličan: A hnojíte je každý týden? A Američan: No jistě. Angličan už si neví na co by se mohl zeptat a tak se zeptá: A děláte to takhle už tři sta let??
Tyne Cot - největší britský hřbitov v Belgii
Bayeux War Cemetery - Normandie invaze 1944
Tento hřbitov byl prvním druhoválečným hřbitovem, který jsem navštívil v rámci svého záměrného putování po vojenských hřbitovech.
Cabaret Rouge
Tento vojenský hřbitov jsem navštívil jako jeden prvních hřbitovů a několikrát jsem se tam vracel z určité nostalgie. Proto jsem si dovolil fotografie z několika návštěv soustředit do jediné složky a proto těch fotografií je nadstandardně více.
Památník Thiepval - vzpomínka na bitvu na řece Somma 1916
Jen za první den útoku padlo nebo bylo zraněno desítky tisíc britských vojáků. Mluví se až o šedesáti tisících.
Podrobný popis "bitvy Somma 1916" je uveden v části "Různé události".
Vimy Ridge - kanadský památník
Největší kanadský válečný hřbitov a válečný monument Kanady, která se účastnila bojů proti Němcům na straně mateřské země. Na příchozí cestě k památníku jsou ohrazením určeny ještě prostory, které za celou tu dobu od konce války ještě nebyly zbaveny nevybuchlé munice. Památník obsahuje jména vojáků, kteří nejsou zapomenuti, ale nemají svůj vlastní hrob. Dominantou je postava truchlící matky/ženy.
Bedford House
Jeden z prvních válečných hřbitovů, které jsme navštívil. Je to typický britský válečný hřbitov, který v sobě obsahuje všechny základní a standardní prvky určené pro hřbitovy. Na konci jsou přiloženy i fotografie, jak vypadalo pohřebiště původně.
Beethelen Farm
To byl takový opuštěný hřbitov, kde se ke mně připojil také takový opuštěný pes, který chtěl i se mnou jet pryč.
Spanbroekmolen cemetery
Ztímco v případě francouzských a amerických vojenských hčbitovů byly pochovaní vojáci a jejich hroby soustřeďovány do velkých celků, v případě britských válečných hřbitovů zůstavali vojáci pochování na nejrůznějších místech. Proto můžeme spatřit velké britské hřbitovy, ale i hřbitovy, které obsahují jen desítky hrobů, případně i jen jednotlivce. Po severní Francii a Belgii jsou roztroušeny desítky malých hřbitovů uprostřed polí či luk a to určitě působí problémy místním farmářům. Často k nim vede jenom úzká pěšinka, která rozděluje rozlehlý lán a není ani možné po nich přepravovat nějakou mechanizaci na úpravu hřbitova. Přesto je to takto respektováno desítky let.
Wytschaete cemetery
Bois de Noulette cemetery
Tento hřbitov je další ukázkou hřbitova umístěného od "civilizace" a
podmínek, za jakých jsme se dostávali ke hřbitovům. Prohlídkou návtěvní
knihy (Visitors Book) jsme získali informaci, jak je hřbitov
navštěvován. Mnohokrát to ale nebylo. Při našem společném cestování jsme toho mnoho neplánovali, pouze jsme si dohodli na nějaké oblasti a vyrazili.
Essex Farm - symbol červených máků
O symbolu vlčích máků a celé historii je popsáno více v kapitole ČLÁNKY a pod názvem Vlčí máky. Jsou přiloženy i některé fotografie.
Kromě vzpomínky na autora básně "Na polích flanderských" jsou zobrazeny podmínky, ve kterých se zdravotnický personál staral o zraněné vojáky, pytle s pískem za ty roky ztvrdly na beton. Na závěr je uveden hrob snad nejmladšího vojáka Velké války - pouhých 15 let!!
New Irish Farm cemetery
St.Julien dressing station cemetery
Saint Julien - kanadský památník
Zajímavostí jsou rozcestníky, které ukazují směry k jednotlivým bojištím britského expedičního sboru.
13th London Graveyard
Australien Memorial Park + Frommeles Cemetery
Během 1. světové války bojovaly v Evropě vojenské jednotky z britských zámořských území - Kanada, Jižní Afrika, Austrálie a další. Fotografie zachycuji jednak památník na účast australských jednotek a jednak pochovávání nalezených ostatků australského vojáka na vojenský hřbitov Frommeles se všemi vojenskými poctami.
Le Trou Aid Post Cemetery
Oosttaverne Wood Cemetery
Ratiou Farm Military Cemetery
Historicky vznikaly hřbitovy na opuštených místech, na místech bojišt, atd. Poslední fotografie (a bude to vidět na dalších hřbitovech) ukazují, jak hřbitovy jsou najednou součástí obytné zástavby, stojí mezi rodinnými domy nebo montážními halami.
Royal Irish Rifles Graveyard
Hrob označený věncem z vlčích máků má na pomníku vytesaný symbol nejvyššího britského vyznamenání za statečnost - Victoria Cross, drtivém počtu udělovaný in memoriam. Židovští spolubojovníci mají na pomníku vytesaný symbol Davidovy hvězdy.
Rue du Bois Military Cemetary
Y Farm Military Cemetary
Na hřbitovech navštěvovaných v zimě jsem byl sám, ale zase to mělo neopakovatelné kouzlo a byla tam úplně jiná atmosféra, taková ponurá a skutečně hřbitovní.
Anneux British Cemetary
Město Cambrai je francouzské město v departementu Nord, region Hauts-de-France. Město leží na horním toku řeky Šeldy asi 40 km od hranic s Belgií. Když se podíváte na mapu Francie zjistíte, jak na malém prostoru Francie probíhala 1. světová válka a jak je Francie obrovská země. V roce 1917 v okolí probíhala tanková bitva, jestli se to tak může jmenovat v kontextu tankových bitev 2. světové války. Pro srovnání bych město srovnal např. s naší Jihlavou.
Cambrai East Military Cemetery
Tento hřbitov je kombinací britského a německého vojenského hřbitova s převahou německých hrobů. Proto jsou fotografie z tohoto hřbitova uloženy v sekci Německé hřbitovy a na úvod k německým hřbitovům je přiloženo více fotografií.
Flesquieres Hill British Cemetery
Žádné ploty nebo výrazné ohrazení, ale prostý hřbitov na kraji silnice u vesnice.
Orival Wood British Cemetery
Bapaune Post Military Cemetery
Somma Albert-Museum
Somma Courcelette Canadien Memorial
Somma High Wood Longueval Cemetery
Somma Louverval Military Cemetery
Somma Mouquet Farm
Somma Pozieres Australien Memorial
Somma Pozieres British Cemetery
Somma Pozieres Ridge Tank Memorial
Somma WarlenCourt British Cemetery březen 2010
Beaumont-Hamel Newfoundland Memorial
Památník kanadským vojákům vojákům s jejich symbolem losa. Na těch fotorafiích je vidět, jak jsem se po památníku potuloval dlouho do večera/tmy, byl jsem tam evidentně sám a občas jsem si přisvítil bleskem fotáku. Byla to zkušenost pro budoucí výlety, kdy jsem tedy s sebou nosil i baterku. Že bych se měl bát, tak to mne ani nenapadlo.